• Si-stars

Si-Stars na tropie św. Mikołaja…

Ciężko dziś znaleźć kogoś, kto nie utożsamia Świętego Mikołaja z brodatym grubaskiem w czerwono – białym kostiumie. Mieszka na biegunie północnym razem ze swoimi reniferami, które w wigilijną noc ciągną po niebie jego sanie i razem rozwożą prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci. Ale czy tak było od początku?


Święty Mikołaj – biskup z


Miry


Znany współcześnie wizerunek Mikołaja zapoczątkował pewien biskup zamieszkujący tereny obecnej Turcji. Urodził się on w zamożnej rodzinie w 270 roku w Patarze. Od najmłodszych lat cechowała go chęć pomocy i ogromna szczodrość. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim majątkiem z najbiedniejszymi. Został biskupem Miry (obecnie Demre), gdzie słynął z wielkiej dobroci serca, pobożności i troskliwości.


Legenda głosi, że pewien ubogi mężczyzna postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Biskup Mikołaj, chcąc chronić dziewczęta wrzucił nocą przez komin trzy woreczki wypełnione pieniędzmi, które wpadły do pończoch i bucików pozostawionych przy kominku do wyschnięcia. Stąd m.in. zwyczaj wystawiania 6 grudnia butów lub skarpet na prezenty. Stąd również mit, że Mikołaj przychodzi z prezentami przez komin.


Dlaczego 6 grudnia? Ponieważ tego dnia obchodzimy rocznicę jego śmierci. Święty Mikołaj, biskup z Miry, zmarł 6 grudnia 345 lub 352 roku. Po śmierci został beatyfikowany, a jego ciało, ponad 1000 lat później przewieziono do bazyliki we Włoszech, gdzie poświęcił je papież Urban II.


Wizerunek św. Mikołaja – biskupa nieco odbiegał od współczesnych wyobrażeń – staruszek z długą brodą przedstawiany był zwykle w mitrze i z pastorałem. Ze względu na przypisywane mu uczynki wobec innych został pierwowzorem świeckiej postaci w czerwonym kubraku i elfiej czapce przynoszącej świąteczne prezenty.Mikołaj z Laponii


Początkowo Mikołaj przybywał z południa statkiem, a worek z prezentami taszczył czarnoskóry pomocnik. Kiedy w 1823 roku C. C. Moore napisał wiersz pt. „Noc wigilijna”, w którym Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji. W 1881 roku Thomas Nast, karykaturzysta, prawdopodobnie po raz pierwszy przedstawił Mikołaja w charakterystycznej czerwonej elfiej czapce, zamiast mitry.

W obecnych czasach Mikołaj mieszka na biegunie północnym, w Laponii, skąd obserwuje dzieci przez cały rok.Odbiera i czyta również od nich listy, w których zawarte są prezentowe marzenia najmłodszych. Sanie ciągną renifery z Rudolfem na czele orszaku, którego świecący nos oświetla drogę poprzez śnieżną wigilijną noc do domów grzecznych dzieci. Co jak co, ale ze wszystkich legend z dzieciństwa – tą lubimy najbardziej.Mikołaj, gwiazdor, a może


jeszcze ktoś inny?

Nie wszędzie jednak domy odwiedza Mikołaj. Jakie są jego lokalne odpowiedniki?


Rosja – Dziadek Mróz i Śnieżynka


Holandia – Sinterklaas i Kerstman


Hiszpania– Trzej Królowie (6 stycznia!)


Czechy, Górny Śląsk - Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa (Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia)


Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby, Pomorze Zachodnie, Pałuki –Gwiazdor (Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia)


Małopolska – Aniołek (Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia)


Śląsk Cieszyński –Aniołek


Dolny Śląsk –Gwiazdka


Płaskowyż Tarnogrodzki– krasnoludki (Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia)


W niektórych regionach – głównie na północy i zachodzie Polski, istnieje wierzenie, że Mikołaj przynosi prezenty zarówno 6 grudnia, jak i w wigilijną noc.


Adres Świętego Mikołaja


Listy ze świątecznymi marzeniami dzieciaki wysyłać mogą aż pod 3 adresy:


1. Drøbak w południowej Norwegii:

Julenissen’s Postkontor, Torget 4,

1440 Drøbak, Norwegia


2. Rovaniemi w Finlandii:

Santa Claus, Arctic Circle,

96930 Rovaniemi, Finlandia


3. Kanada

Santa Claus, North Pole,

Canada, H0H 0H0


Zespół Si-StarsŹródła:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,156046,8760805,Prawdziwa_historia_swietego_Mikolaja.html

http://www.krainamikolaja.pl/historia-swietego-mikolaja/

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Miko%C5%82aj_%28kultura_masowa%29