• Si-stars

5 nietypowych świąt związanych ze spaniem i nie tylko ;)


1. Światowy Dzień Snu


World Sleep Day, czyli właśnie Światowy Dzień Snu obchodzony jest od 2008 roku w piątki przed równonocną wiosenną i jest świętem ruchomym. Organizowany jest przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu, a jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli snu w życiu, a także zaburzeń snu i metod ich zapobiegania. Tegoroczny Dzień Snu obchodzony był już po raz dwunasty i przypadł na 15 marca. W 2019 roku świętowaliśmy pod hasłem ‘Healthy Sleep, Healthy Aging’, czyli ‘Zdrowy sen, zdrowe starzenie się’.


Kolejne święto snu odbędzie się 13 marca 2020 roku.2. Dzień Walki z Chrapaniem


Chrapanie to przypadłość uciążliwa i dla chrapiącego i dla jego otoczenia. Z badań wynika, że chrapie co dziesiąta osoba, z czego 80% stanowią mężczyźni. Chrapanie zwykle jest niegroźne i przytrafia się sporadycznie, ale może być też objawem poważniejszych dolegliwości. Jeżeli problem dotyczy bezpośrednio Ciebie, lub Twoich bliskich odsyłamy do naszego artykułu 'Wokół chrapania. Czy jest na nie sposób?', w którym wyjaśniamy skąd się bierze ta przypadłość i kiedy należy się zacząć martwić, a także przedstawiamy 7 sposobów, które pomogą zmniejszyć tą krępującą dolegliwość.


Dzień Walki z Chrapaniem obchodzimy co roku 15 marca.3. Światowy dzień drzemki w pracy - nasz ulubiony dzień ;)


Nie jesteśmy w stanie koncentrować się w 100% przez cały czas. To, że w ciągu dnia dopada nas okresowa senność idąca w parze ze sporym spadkiem energii jest dość oczywiste i naturalne. Dzień Drzemki w Pracy zapoczątkowany został w USA kilka lat temu. W wielu krajach zachodnich pracodawcy wręcz zachęcają do ucięcia sobie drzemki w czasie przerwy na lunch. Badania dowodzą, że nawet kilku, kilkunasto- minutowa drzemka niesie za sobą niepodważalne korzyści w postaci poprawy koncentracji, wydajności i pamięci. U nas niestety drzemki nie są zbyt popularne, zwłaszcza te w pracy – pozostaje nam kawa.


Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzony jest 12 kwietnia.


4. Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki


Walkę na poduszki z dzieciństwa kojarzy chyba…. KAŻDY! :) 22 marca 2008 roku w 35 miastach odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki, a w kolejnych latach do wydarzeniach przyłączały się kolejne miasta. Obecnie coroczną bitwę na poduszki urządza każde duże miasto. Nadchodzące wydarzenia można śledzić pod adresem: http://pillowfightday.com. Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki jest świętem ruchomym i w tym roku przypadł 6 kwietnia. Dokładna data poduszkowej wojny w 2020 roku nie jest jeszcze znana.


5. Dzień Spania w Miejscach Publicznych


Nie wiadomo kto jest pomysłodawcą świętowania drzemek w miejscach publicznych. Od kilku lat wspólne celebrowanie spania w miejscach publicznych odbywa się na zasadzie facebook’owych wydarzeń – ktoś ogłasza wydarzenie, inni biorą poduszki i wybierają się na wspólne leżakowanie. Jakby na to spojrzeć z innej perspektywy to miłośników tego święta można spotkać na co dzień – drzemiących w autobusie czy tramwaju, na ławce, a nawet na salach wykładowych czy w poczekalniach.

Dzień Spania w Miejscach Publicznych obchodzony jest 26 lutego.Z sennymi pozdrowieniami,

Si-Stars


źródła:

https://nonsensopedia.org/wiki/Kalendarz_%C5%9Bwi%C4%85t_nietypowych

https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych-2019

http://www.nfs.org.pl/index.php/swiatowy-dzien-snu-2019/