• Si-stars

23 senne ciekawostki

Myślałeś, że o spaniu wiesz już wszystko? Zaskoczymy Cię! Przedstawiamy poniżej 23 senne ciekawostki, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Ciekawej lektury ! ;)


1. Człowiek przesypia 1/3 swojego życia, z czego przeciętnie około 6 lat śni.


2. 12% ludzkości ma monochromatyczne sny – oznacza to, że śnią w odcieniach szarości. Podobno przed wprowadzeniem kolorowej telewizji ten odsetek mógł wynosić nawet około 75%.


3. Pełnia księżyca może negatywnie wpływać na proces zasypiania i pogarszać jakość snu.4. Brak snu działa jak alkohol – już po 16 godzinach bez snu zachowujemy się jakbyśmy mieli około 0,5 promila alkoholu we krwi.


5. Osoby zupełnie niewidome od urodzenia śnią bez obrazu, a sny odczuwają innymi zmysłami – dotykiem, zapachem, dźwiękiem i emocjami.


6. Człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia około 2 tygodnie, natomiast bez snu zaledwie 10 dni.


7. Po upływie 5 minut od przebudzenia zapominamy 50% snu. Po 10 minutach – aż 90%. Ponadto są osoby, które w ogóle nie pamiętają swoich snów.


8. Zgrzytanie zębami podczas snu nazywamy bruksizmem.


9. Somnifobia to lęk przed zasypianiem.


10. Dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat nie występują we własnych snach.11. Narkolepsja to choroba objawiająca się nagłymi napadami snu.


12. Paraliż przysenny to zjawisko występujące fizjologicznie podczas snu i ma na celu zapobiegać przypadkowym ruchom ciała w jego trakcie. Jeżeli więc po obudzeniu nie możesz się poruszyć oznacza to, że zbyt gwałtownie się wybudziłeś i mózg w nieodpowiednim momencie zaczął wysyłać impulsy.


13. Podczas jednej nocy śnimy 4-7 snów.


14. W ciągu nocy budzimy się przeciętnie około 6 razy. Zwykle pobudki są na tyle krótkie i podświadome, że ich po prostu nie pamiętamy.15. Twarze, które widzimy w snach nie są wymyślone – to twarze, które nasz mózg zapamiętał w ciągu naszego życia.


16. Sny kobiet i mężczyzn różnią się. Uważa się, że kobiety mają bardziej złożone sny.


17. Osoby rzucające palenie mają bardzo emocjonalne i barwne sny.


18. Około 1% osób dorosłych lunatykuje. Lunatykowanie nosi również nazwę somnambulizm.


19. Istnieją około 84 sklasyfikowane zaburzenia snu.


20. Temperatura ciała człowieka obniża się przed zaśnięciem, co ma mu ułatwić zapadniecie w sen. Sztuczne źródła ciepła, takie jak koce elektryczne, mogą negatywnie wpłynąć na jakość snu.


21. Ponad 2 miliony dzieci cierpi na zaburzenia snu.22. Brak snu u dorosłych powoduje zmęczeni, rozdrażnienie i senność, u dzieci zaś… zwykle nadpobudliwość.


23. Pozbawianie człowieka snu jest jedną z najbardziej efektownych form tortur oraz przymusu.I jak udało nam się Was zaskoczyć? Dajcie znać w komentarzach.

Zespół Si – Stars


P.S. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Niech ten 2019 będzie dla Was wyjątkowo udany.Żródła:

https://pieknoumyslu.com/sny-interesujace-fakty/

http://www.dobresobie.pl/ciekawostki/231/lubicie-spac-poczytajcie-o-ciekawostkach-na-temat-snu

http://sadurski.com/wszystko-o-snach/